Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Zobacz unikatowe mapy Wrocławia. Jak miasto zmieniało się przez stulecia? [DUŻO ZDJĘĆ]

Data publikacji: 2018-10-05, Data modyfikacji: 2018-10-05
A A AWydrukDrukuj  
 
Pierwszą mapę Wrocławia namalowano na płótnie, jak obraz. Późniejsze wykonywano w różnych technikach graficznych. Były to między innymi drzeworyty, miedzioryty, akwaforty - dzięki temu plany stały się bardziej powszechne: można było robić ich kilkadziesiąt i więcej odbitek. - Plan i mapa, podobnie jak książka, w dawnych wiekach należały do obiektów luksusowych i mogli sobie na nie pozwolić tylko zamożni obywatele. We Wrocławiu posiadały je w swoich zbiorach znane biblioteki kościołów św. Marii Magdaleny, św. Elżbiety i św. Bernarda oraz bogaci patrycjusze - opowiada Halina Okólska z Muzeum Miejskiego Wrocławia. Dziś mapy dawnego Wrocławia można zobaczyć w naszej galerii zdjęć... Odnajdziecie Państwo na nich znane wam z dzisiejszego Wrocławia miejsca i ulice?

Pełna treść wiadomości na: zabkowiceslaskie.naszemiasto.pl/artykul/zobacz-unikatowe-mapy-wroclawia-jak-miasto-zmienialo-sie,4828101,gal,t,id,tm.html?kategoria=1
zabkowiceslaskie.naszemiasto.pl, Źródło artykułu: zabkowiceslaskie.naszemiasto.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    ząbkowicki

    Powiat ząbkowicki - powiat zlokalizowany w województwie dolnośląskim z siedzibą w Ząbkowicach Śląskich. Urbanizacja terenów sięga tu 45%. Gminy wchodzące w skład powiatu utworzonego w 1999 roku to: Bardo, Ząbkowice Śląskie, Ziębice, Złoty Stok, Ciepłowody, Kamieniec Ząbkowicki oraz Stoszowice.

    Powiat oferuje wszystkim turystom szlaki do pieszych wędrówek, trasy rowerowe i narciarskie. Poruszając się nimi będziemy mieli okazję poznać walory przyrodnicze tych ziem i jej zabytki. Wśród nich: Kościół Nawiedzenia Najświętszej Panny Marii, klasztor o.o. Redemptorystów, zespół 14 kaplic z I połowy XX w., ruiny zamku rycerskiego z II połowy XIV wieku w Ciepłowodach i wiele innych. Odkryjcie je sami. Sezon trwa tu cały rok.     

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola